Šeimos gydytojai
Karolina Girdvainytė, Gitana Mitrulevičienė, Vilma Rucevičiūtė ir Andrius Tiurinas
Vaikų ligų gydytojos
Rasa Kilimonienė ir Irma Kopcikienė
Gydytojos vaikų ir suaugusiųjų odontologės
Reda Jakavičė ir Vytenė Samoškaitė
Gydytojai otorinolaringologai
Audra Česnavičienė ir Mantas Varslauskas
Kineziterapeutės
Andželika Andriukevičienė ir Giedrė Račiukaitytė
Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja
Aušrūnė Borkienė
Gyd. ortopedas - traumatologas, medicinos mokslų daktaras
Regimantas Jonas Žitkauskas
Gydytoja akušerė-ginekologė
Edita Kuraitienė
Gydytoja akušerė-ginekologė, vaisingumo specialistė
Reda Verbickienė
Gydytoja echoskopuotoja
Gitana Mitrulevičienė
Gydytojas psichiatras - psichoterapeutas
Algirdas Dambrava
2024-06-08 konsultuoja Kauno klinikų gydytojas urologas, medicinos mokslų daktaras, docentas
Kęstutis Vaičiūnas
2024-07-23 konsultuoja operuojantis gydytojas ortopedas - traumatologas
Simonas Sereika
2024-07-27 konsultuoja Santaros klinikų gydytoja vaikų kardiologė, medicinos mokslų daktarė, docentė
Ramunė Vankevičienė


Vaisiaus širdies ištyrimas
 
Naujas išsiplėtusių kojų venų gydymo būdas
 
Hemorojaus gydymas be chirurginės operacijos
 
Suvalkijos astmos ir alergijos centras
 
Alerginio rinito diagnostika ir gydymas
 
Vaikų alergijos priežastys
 
Hemorojus – kokį gydymą pasirinkti?
 
Koloproktologas – storosios ir tiesiosios žarnos bei išangės ligų specialistas
 
Vyras ir prostata, darbas ir sveikata
 
  VYRAS IR PROSTATA, DARBAS IR SVEIKATA
 

Vokiečių patarlė sako, kad yra laikas darbui, bet turi būti laikas ir poilsiui bei meilei. Jei moterys sugeba išlaikyti pusiausvyra tarp šių sferų, tai vyrai dažniausiai - ne. Mergaitės, merginos ir moterys jau nuo ankstyvų jaunystės metų turi savo akušerį - ginekologą, kuris lydi visą gyvenimą, gi vyrai savo gydytojo, deja, neturi. Ši problema gal bus nors dalinai išspręsta išvysčius šeimos gydytojų tinklą. Tačiau šiuo metu ankstyva vyrų ligų diagnostika nepakankama. Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, vyrai per mažai rūpinasi savo sveikata. Moterys vos sunegalavusios apsilanko pas gydytojus, o vyrai dažnai vengia medikų ir “eina kol nukrinta”. Tai yra viena iš priežasčių, dėl ko vyrų gyvenimo trukmė 10 procentų trumpesnė nei moterų! Vyrai dažniausiai pamiršta poilsį, jie ir poilsio dienomis sprendžia svarbias darbo problemas.

Daug pacientų - vyrų atvyksta pas urologus labai sunkioje būklėje, toli pažengus ligai, nes vis neturi laiko, gėdijasi ar panašiai. Kiti susiranda sau pasiteisinimą, atseit aš jau senas, man jau užtenka gyventi, mano tėvas ar senelis mirė daug jaunesnis nuo tokių pačių problemų, tai kogi dar daugiau norėti…

Anksčiau ar vėliau mes įžengsime į Europos Sąjungą, o ten yra kitaip - kiekvienas pats rūpinasi savo sveikata, nes sveikata - brangiausias turtas. Kol kas pas mus dar neskaičiuojamos kiekvieno žmogaus uždirbtos lėšos sveikatos apsaugai ir gerai žinome dėl ko, o Vakaruose kiekvienas žmogus turi savo sveikatos draudimo sąskaitoje tam tikrą pinigų sumą ir ją naudoja savo nuožiūra. Jis žino, kad kuo ilgiau dels ir atidėlios problemos sprendimą, tuo brangiau jam kainuos gydymas, tuo mažiau liks pinigų draudimo sąskaitoje, kai jų būtinai reikės…

Manau, kad ir Lietuvoje tūrėtų radikaliai keistis žmonių, ypač vyrų, požiūris į sveikatą, gyvenimo būdą ir profilaktiką. Tačiau kol to visuotinio draudimo Lietuvoje nėra, kiekvienas žmogus (vyras ar žmona, sūnus ar dukra, kaimynas ar kaimynė) turi pasirūpinti savo ir artimo sveikata…

Prostata yra antroji vyro širdis.
Viena iš vyrų rykščių - gerybinė prostatos hiperplazija. Paprastai šnekant tai yra prostatos audinio išvešėjimas, kai didėdama prostata spaudžia šlapimo kanalą. Gerybinė prostatos hiperplazija ar prostatos adenoma, kaip buvo vadinama anksčiau, yra dažniausia vyresnio, pagyvenusio bei senyvo amžiaus vyrų šlapinimosi sutrikimų priežastis. Daugiau nei 50 procentų šešiasdešimtmečių vyrų histologiškai nustatoma gerybinė prostatos hiperplazija. Kai kurie vyrai galvoja, kad ši problema gali būti tik kitam - kaimynui ar draugui - tik ne jam pačiam. Deja, net ir jaunesniems, keturiasdešimtmečiams, pasireiškia pirmieji gerybinės prostatos hiperplazijos požymiai.

Radikaliausias gerybinės prostatos hiperplazijos gydymo būdas yra operacija - prostatektomija (prostatos pašalinimas) su “lazeriu” ar atviru būdu, kuri dažnai vyrams asocijuojasi su potencijos ar lytinio potraukio praradimu. Dažniausiai lytinė potencija jau būna nukentėjusi iki operacijos. Paprastai urologai iš karto nesiūlo operacinio gydymo, o nuodugniai ištyrinėję ir nustatę gerybinę prostatos hiperplaziją, skiria medikamentus. Kai šlapinimosi sutrikimai pagal tarptautinę prostatos simptomų skalę neviršija 19 balų ir yra nedidelis liekamojo šlapimo kiekis, galima gydyti konservatyviai - medikamentais. Medikamentai pasirenkami ir tuomet, kai yra daug lydinčiųjų ligų, ar labai sunki paciento būklė.

Pastaraisiais metais vartojami fitoterapiniai preparatai, kurie nutraukia vyriškojo hormono (testosterono) virtimą dihidrotestosteronu. Dihidrotestosteronas yra pagrindinis hormonas sukeliantis gerybinę prostatos hiperplaziją. Augaliniais preparatais rekomenduojama gydyti pradinių stadijų prostatos hiperplaziją.

Prieš pradėdamas gydymą urologas išklauso paciento nusiskundimus, apčiuopia prostatą, išmatuoja prostatos tūrį ir liekamojo šlapimo kiekį ultragarsiniu aparatu, įvertina bendrą paciento būklę ir ligos sunkumą, o pacientas užpildo tarptautinės prostatos simptomų skalės (TPSS) anketą. Išanalizavęs subjektyvius ir objektyvius duomenis (liekamojo šlapimo tūrį, prostatos tūrį, TPSS, gyvenimo kokybę bei naktinio šlapinimosi dažnį), gydytojas urologas paskiria tinkamą gydymą.

Pagrindinis fitoterapinių (augalinių) preparatų privalumas, jog jie retai sukelia pašalines, taip pat ir alergines reakcijas. Dauguma fitoterapinių preparatų yra gaminami iš afrikinės palmės vaisių, dilgėlės šaknų ar moliūgų sėklų. Šių medikamentų veiksmingumas labai priklauso nuo naudojamų technologijų ir aktyviųjų medžiagų kiekio. Pigiausias, ne visuomet reiškia, kad yra geriausias. Šiuo metu Lietuvoje populiariausi fitoterapiniai preparatai - Tadenan, Permixone, Prostamol uno, Peponen, Prostaherb, Prostavit ir kiti.

Stipresnio veikimo vaistai - alfa - adrenoblokatoriai (Cadura, Zoxon, Xatral, Hytrin ir kt.) skiriami esant toli pažengusiai gerybinės prostatos hiperplazijos stadijai ar kai neefektyvūs žoliniai preparatai. Taipogi vartojami ir kiti medikamentai šiai ligai gydyti (Ipertrofan, Finasterid, Penester ).

Visi medikamentai yra pakankamai efektyvūs, jei naudojami pagal indikacijas ir reikiamomis dozėmis. Kai medikamentai yra neefektyvūs, tenka operuoti.

Labai svarbu žinoti, kad ir kitos ligos gali pasireikšti labai panašiais simptomais kaip gerybinė prostatos hiperplazija, todėl nerekomenduojama patiems pradėti gydytis, nes taip užvilkinamas tinkamas ištyrimas ir gydymas. Šiuolaikiniai tyrimo metodai leidžia iš kraujo tyrimo pasakyti ar nėra prostatos vėžio. Vienas pagrindinių tyrimų yra prostatos specifinis antigenas (PSA). Jei urologas randa padidėjusį PSA kiekį, tuomet tiria išsamiau dėl galimo prostatos vėžio. Svarbu žinoti, kad prostatos vėžys, ypač ankstyvų stadijų, yra pagydoma liga, todėl nereikėtų nusiminti, jei randamas padidėjęs PSA kiekis. Tuo labiau, kad PSA kartais padidėja ir kitų prostatos ligų metu. Visiems vyresniems nei 45 metų vyrams kartą per metus rekomenduojama išsitirti PSA. Jei šeimoje tėvas ar brolis sirgo prostatos vėžiu, tuomet PSA tyrimą vyrams rekomenduojama atlikti kartą per metus nuo keturiasdešimties metų amžiaus.

Kai kurie jauni vyrai klausia: ar galiu susirgti prostatos hiperplazija? Kaip taisyklė jaunų vyrų rykštė yra prostatos uždegimas - prostatitas ar lėtinis dubens skausmo sindromas bei šlapimo takų ir lytinių organų uždegimai. Gerybine prostatos hiperplazija jie gali susirgti vyresniame amžiuje.

Jei Jus vargina naktinis šlapinimasis, susilpnėjusi šlapimo srovė, dažnas šlapinimasis, šlapimo nelaikymas ar kiti negalavimai, kreipkitės pas urologą. Jei pastebėjote kruviną šlapimą, ar nukrito Jūsų svoris ir yra minėti nusiskundimai - nedelskite.

Savailaikis kreipimasis pas gydytoją, reikiama urologo kvalifikacija ir moderni aparatūra užtikrina gerus gydymo rezultatus.

Gydytojas urologas Kęstutis Vaičiūnas, 2003 metai